Vyplatí se dovážet elektrokola z Číny? Budete překvapeni!
Elektrokola se těší stále větší oblibě, a tak není divu, že lidé hledají různé způsoby, jak si své nové elektrokolo pořídit. Ve srovnání s běžným jízdním kolem má elektrokolo vyšší cenu, kterou mnoho lidí není ochotno zaplatit. Cenově dostupné řešení nabízejí asijští dodavatelé, kteří nabízejí širokou škálu elektrokol do různých terénů, v různých barvách a s dlouhou výdrží baterie. Vyplatí se však kupovat elektrokola z Číny?
Elektrická kola z Číny zaujmou nízkou cenou
K nákupu z Číny Slováci nejčastěji využívají portál Alibaba, kde lze najít dodavatele různých druhů zboží. Celý portál je velmi přehledný a po zadání klíčových slov uvidíte přesně to, co hledáte. Na tomto portálu je široká nabídka elektrokol, jejichž ceny jsou ve srovnání se slovenskými e-shopy mnohem nižší. Často jsou rozdíly až několik set eur, a proto jsou lidé ochotni využít nabídky čínských dodavatelů a jednoduše si objednat elektrokolo z Alibaby.
Prostřednictvím zpráv se lidé domluví na ceně, akceptují navrhovaný způsob dopravy, zaplatí předem celou částku za elektrokolo a pak jsou ochotni několik týdnů čekat, než jim vysněné elektrokolo dorazí. Co se tedy může pokazit?
Nákup na Alibaba.com se může prodražit
Bohužel nákup na Alibabě může několik věcí zkomplikovat. Při vyhledávání jste si jistě všimli, že u položky téměř nikdy není uvedena přesná cena, a obvykle se také stává, že stejnou položku nabízí více prodejců. Snadno tak můžete skončit u nákupu zboží od prostředníků, které je horší kvality nebo za nižší cenu, než byste dostali od přímého výrobce.
Musíme vás také varovat před mnoha podvodníky, před kterými vás neochrání ani označení Gold Supplier. Jedná se o záruku, že prodejce je důvěryhodný a obchodování s ním je bezpečné. Toto označení si však mohou firmy koupit a mohou ho využívat i zaniklé společnosti, které jsou stále prezentovány jako fungující bývalými zaměstnanci. V takovém případě zaplatíte zálohu nebo celou částku za zboží společnosti, která ve skutečnosti neexistuje, a své zboží nikdy neuvidíte.
Problém může nastat také při přepravě zboží. Zatímco letecká přeprava obvykle probíhá v pořádku, u námořní a železniční přepravy obvykle dochází ke komplikacím při doručování. Velmi rychle se může stát, že vaše zásilka bude čekat v evropském přístavu nebo terminálu a vy zaplatíte vysoké dodatečné náklady za poplatky za stání a další přepravu na Slovensko.
Tyto komplikace samozřejmě vůbec nemusí nastat a na Alibabě můžete najít spolehlivé prodejce, kteří skutečně dodrží všechny podmínky a vaše zboží skutečně dorazí tak, jak bylo předem dohodnuto.
Zejména při dovozu elektrokol z Číny, ale i některých dalších druhů zboží, vás však čeká ještě jedno nepříjemné překvapení. Na některé druhy zboží, včetně elektrokol, se vztahuje antidumpingové clo. Kromě klasického cla tedy zaplatíte na celnici ještě další antidumpingové clo, což celou zásilku prodraží a konečná cena elektrokola bude vyšší než při nákupu od slovenských dodavatelů. I kdyby tedy výše uvedené komplikace nenastaly, antidumpingové clo na elektrokola je tak vysoké, že se jejich dovoz z Číny vůbec nevyplatí.
Proč je na elektrokola uvaleno antidumpingové clo?
Evropské firmy často nejsou schopny cenově konkurovat levným čínským výrobkům, protože čínští výrobci mohou díky nižším výrobním nákladům a státním dotacím nabízet své výrobky za velmi nízké ceny. Antidumpingová cla pomáhají chránit evropské výrobce před nekalou konkurencí.
V roce 2017 začala evropský trh zaplavovat výrazně levnější elektrokola z Číny, což způsobilo problémy místním výrobcům, kteří jim nemohli cenově konkurovat. V důsledku klesající poptávky po jejich výrobcích se evropští výrobci spojili a podali společnou žádost o prošetření dumpingových praktik čínských výrobců.
Celou situaci jménem regionu prošetřila Evropská komise a čínské firmy byly požádány o spolupráci. Těm společnostem, které spolupracují, je obvykle přiznáno nižší antidumpingové clo. Výše cla se liší v závislosti na spolupráci s Evropskou komisí – společnosti, které nespolupracovaly, dostávají nejvyšší přirážky.
Po několikaměsíčním šetření uložila Evropská komise na jaře 2019 antidumpingová cla na elektrická jízdní kola z Číny v rozmezí od 18,8 % do 79,3 %. Většina elektrokol z Číny byla zasažena nejvyšší sazbou 79,3 %, což spolu s běžnou celní sazbou 6-8 % způsobilo, že se čínská elektrokola v Evropské unii těžko prodávají a jejich dovoz je nyní téměř neprodejný.
Kusový dovoz elektrokol z Číny vám nedoporučujeme
Po započtení nákladů na dopravu, cla a dodatečného antidumpingového cla zjistíte, že se vám dovoz elektrokol z Číny nevyplatí. Proto pro naše klienty e-kola z Číny nedovážíme (alespoň ne v malém množství) a totéž platí pro nákup elektrických skútrů, motocyklů nebo čtyřkolek, které rovněž podléhají antidumpingovým clům.
Pokud si nejste jisti svým dovozem, kontaktujte nás. V rámci našich služeb pro vás můžeme zajistit kompletní dovoz zboží z Číny a dalších asijských zemí a můžeme se také individuálně postarat o průzkum trhu a vyhledání nových dodavatelů, kontrolu zboží, přepravu nebo celní odbavení. Stačí si u nás vyžádat nezávaznou cenovou nabídku a naši odborníci na obchod s Čínou a Asií vás budou kontaktovat.
O autorovi
Daša Uherková
Mám vyštudovaný manažment a marketing. S Infinity Standard spolupracujem na dvoch projektoch. Mám rada výzvy a rada sa zdokonaľujem v rôznych oblastiach.