Nákup z Číny: Jak ho provést opravdu bezpečně?
Ať už z Číny plánujete dovézt náhrobní kameny, ekologické příbory, hračky nebo stroje, určitě se zamýšlíte nad tím, jak si je z Číny dovézt bezpečně.
Klient chtěl dovézt výrobní linku pro své podnikání v zemědělství. Jelikož máme v Číně bohaté kontakty, tak jsme se hned spojili s našimi ověřenými dodavateli a žádali jsme od nich cenové nabídky. Klientovi se však zdály ceny příliš vysoké a řekl, že se raději spokojí s průměrným řešením za třetinu ceny, kterou by za výrobní linku zaplatil v Evropě, než by si měl koupit kvalitní linku za polovinu evropských cen. Nelze mu to mít za špatné, těch linek chtěl totiž v důsledku expanze podnikání koupit víc a potřeboval snižovat náklady tam, kde se dá.
Pět dodavatelů na Alibabě, ani jeden však nebyl výrobcem zařízení!
Zkoušeli jsme tedy hledat levnější alternativy, tam kde všichni ostatní – na portálu Alibaba. Jelikož se jedná o dost specifické zboží, našli jsme pouze 5 firem, které mají danou linku v nabídce. Tři z nich neměly potřebnou certifikaci a reprezentanti zbývajících dvou firem nám nakonec nezávisle na sobě nabídli stroj od stejné společnosti – ano, čtete správně. Každý z nich navíc požadoval za stroj úplně jinou cenu. Rozdíl v ceně byl cca 6 tisíc USD. Nejlepší na tom však bylo to, že jsme po důkladném ověření obou firem zjistili, že ani jedna z nich není skutečným výrobcem nabízené linky! V čínském jazyce jsme se postupně dopracovali ke skutečnému výrobci linky a ten nám dal ještě výhodnější cenovou nabídku, než byla ta levnější z výše zmíněných firem.
Pravděpodobně se nyní ptáte: „Jak je možné, že reálný výrobce neprezentuje své produkty na portálu Alibaba?“ Mnoho našich dodavatelů patří mezi etablované společnosti s dlouholetou historií. Tyto společnosti mají zaběhnutou klientelu a nepotřebují řešit objednávky přes portál Alibaba. I během návštěvy veletrhů a výstav v Číně jsme se několikrát setkali s tím, že nový dodavatel, se kterým jsme jednali, neměl vůbec registraci na Alibabě. Když jsme se jich ptali proč tomu tak je, odpověděli tím, že výstava na 2 až 4 veletrzích ročně v Číně jim zajistí dostatečný počet objednávek k plnému vytížení výrobní kapacity na celý rok. Portál Alibaba tedy řešit nemusí. Jako jeden z důvodů uvedly mnohé firmy i to, že na Alibabě by získaly velký počet malých objednávek, s nimiž by měly velkou administrativní zátěž. Na veletrzích a výstavách nebo prostřednictvím partnerů umí získat větší nebo hodnotnější objednávky a uspořit přitom časové i finanční náklady.
Další otázkou, která vám možná vrtá v hlavě v souvislosti s příkladem dovozu výrobní linky z Číny je: „Jak je možné, že všechny zmíněné společnosti byly pouze zprostředkovateli i přesto, že se každá z nich ve svém profilu na portálu Alibaba prezentovala jako výrobce?“ Na portálu Alibaba jsou miliony prodávajících. Podle statistik společnosti je na platformě aktivních v rámci roku až 8,5 milionu prodávajících. Při takovém počtu společností není reálné, aby Alibaba provedla hloubkovou kontrolu každé firmy, která chce prostřednictvím ní prodávat zboží.
Fotka továrny na portálu Alibaba ještě neznamená, že obchodníkovi továrna skutečně patří
Vždy nás pobaví, když vidíme fotku téže továrny v profilech více než deseti různých firem. V některých případech se prodejci ani nesnaží změnit nápis názvu továrny. Spoléhají se totiž na to, že většina kupujících na portálu neovládá čínský jazyk.
Také se nám v minulosti stalo, že jsme ověřovali dodavatele z Alibaby pro našeho klienta a přišli jsme na to, že se jedná o firmu, která je neaktivní na trhu již více než 5 let. Bývalý zaměstnanec nebo vynalézavý hacker si chtěl očividně přivydělat. Klienta ale taková nevědomost mohla stát až téměř 80 tisíc eur.
Ne všichni prodejci na portálu Alibaba jsou podvodníci, ale je třeba mít oči otevřené a ověřovat
V Číně neexistuje jednotný portál, jako je např. na Slovensku Finstat, na kterém si můžete ověřit společnosti. Informace o dodavatelích je proto třeba hledat na více samostatných portálech a ověřovat je z dalších desítek zdrojů. Je nutné zmínit, že všechny relevantní stránky jsou téměř výlučně dostupné pouze v čínském jazyce. Kromě registrací, daňových záležitostí a solventnosti by měly být ověřené i reference zákazníků a zkušenosti s vývozem zboží z Číny.
Ověřením dodavatele to nekončí
Pokud dodavatel úspěšně prošel ověřením, stále mohou nastat problémy s certifikací jeho produktů nebo jejich kvalitou. Když se zeptáte čínských dodavatelů, zda mají certifikáty, téměř každý z nich vám řekne, že ano. Certifikáty si určitě od dodavatele žádejte ještě před objednáním zboží. Nenechte se odbýt tím, že vám je dodavatel pošle, když zaplatíte zálohu za zboží. Pokud dodavatel trvá na tomto postupu, téměř vždy jde o firmu, která platnou certifikaci nemá.
Při první objednávce u nového dodavatele nebo při objednávkách ve vyšší finanční hodnotě vám doporučujeme provést kontrolu zboží nebo objednaných zařízení a strojů u dodavatele ve skladu, ještě před doplacením zbývající zálohy dodavateli a expedicí zboží z jeho skladu.
Dodržování tohoto postupu, by vám mohlo výrazně usnadnit váš dovoz z Číny. Pokud byste chtěli pomoci s realizací vašeho dovozu z Číny, jsme tady pro vás. Zajišťujeme kompletní služby asistovaného dovozu zboží, strojů a zařízení s Číny. Vaše zboží vám dovezeme přímo ke dveřím, aniž byste si dělali starosti s jeho přepravou, certifikací nebo proclíváním.
O autorovi
Ing. Michaela Královičová, PhD.
Dlhodobo som žila v Číne. Čínsky jazyk ovládam slovom a písmom. Venujem sa exportnému a importnému poradenstvu pre čínsky trh.