Dovoz zboží z Číny: Jaký je rozdíl mezi „normálním“ a antidumpingovým clem a kdy ho zaplatíte?
Standardní clo, které je daní za dovoz vybíranou při dovozu zboží ze zemí, které nepatří do celního území EU jsme si vysvětlili v předchozím článku . V tomto článku si rozebereme problematiku dodatečného cla, nazývaného „antidumping“, které se sice vybírá pouze na některé druhy zboží, dokáže vám však pořádně prodražit váš dovoz z Číny.
Co je antidumpingové clo?
Antidumpingové clo je jakýmsi extra clem, které uplatňuje Evropská unie na dovoz určitých výrobků z vybraných zemí mimo její území. Evropská unie o jeho uvalení nemůže rozhodnout „jen tak“, a proto je rozhodování o jeho uplatňování na určité zboží vyráběné v některých zemích velmi složitým a dlouhotrvajícím procesem.
Antidumpingové clo má za účelem odstranit neférovou konkurenci při prodeji dovezených produktů vyrobených v zemích, které nedovoleným způsobem podporují své výrobky na export. Země mohou například poskytovat bezúročné úvěry domácím výrobcům, proplácet jim část výrobních nákladů nebo jim poskytovat energie zdarma. Ve všech zmíněných případech je výsledkem situace, kdy výrobci, kteří měli v důsledku vládních opatření výrazně zlevněnou výrobu, začnou zabírat evropský trh s výrobky, jejichž ceně neumí evropští producenti konkurovat. Ti nedostali přece od svých vlád žádná zvýhodnění, a proto jsou vyšší i jejich výrobní náklady. Evropská unie „trestá“ takové nekalé obchodní praktiky vyměřením dodatečného antidumpingového cla, jehož účelem je dostat ceny výrobků dovezených ze zemí mimo Unii na podobné nebo vyšší ceny, za jaké je prodávají evropské firmy.
Za rozhodování o uvalení antidumpingového cla je v Evropské unii odpovědná Evropská komise. Ta nezačíná rozhodování na základě vlastního rozhodnutí. Čeká totiž na podnět od některého členského státu, resp. sdružení výrobců určitého zboží, které má členy z vícero členských států. Pro zjednodušení vysvětlení, jak to vlastně funguje, si to ukážeme na konkrétním příkladu elektrokol z Číny.
Jak to bylo s antidumpingovým clem na dovoz elektrokol z Číny?
V roce 2017 začaly evropský trh zaplavovat výrazně levnější elektrokola, než byla ta, která na evropském trhu prodávali lokální výrobci. Jelikož evropští výrobci neuměli cenově konkurovat čínským firmám, a proto se jim snižovala poptávka po jejich kolech, rozhodli se sdružit a podat společnou žádost o prošetření dumpingového řízení ze strany čínských výrobců. Takovou žádost mohou výrobci podat nejprve na své národní obchodní komory, následně ji obchodní komory podávají a komunikují přímo s Evropskou komisí, která je zodpovědná za tuto oblast. Pokud se do iniciativy zapojí naprostá většina dotyčných výrobců a Komise se rozhodne situaci řešit začíná antidumpingové šetření, které trvá několik měsíců. Obvykle je šetření ukončeno do 1,5 roku od jeho zahájení. Již během něj může Unie nařídit tzv. přechodná opatření, která vyměřují dodatečné clo na produkty v šetření. Čínské firmy byly během šetření požádané o spolupráci. Ty společnosti, které s Evropskou komisí spolupracují při šetření, mají po vyhlášení finálních opatření v převážné většině případů výhodu v podobě nižšího antidumpingového cla. Ano, výše antidumpingového cla se zpravidla liší v závislosti na výrobci zboží. Firmy, které nespolupracovaly s Evropskou komisí během šetření, obdrží nejvyšší antidumpingovou přirážku.
Po měsících šetření uvalila Evropská komise na jaře 2019 na elektrokola z Číny antidumpingové clo v rozmezí 18,8 až 79,3 %. Jelikož na většinu elektrokol dovážených z Číny se uplatňovala antidumpingová sazba ve výši 79,3 %, která se počítala jako extra přirážka nejen z ceny kola ale i jeho řádné celní sazby pohybující se od 6 do 8 %, stala se čínská elektrokola v Evropské unii vlivem opatření těžko prodejnými. V současnosti již byly antidumpingové sazby na elektrokola snížené a jejich maximální výše je 17,2 %.
Jak ilustroval příklad, antidumping umí pořádně „zamávat“ s cenou dováženého zboží. Představte si, že byste si z Číny objednali bez vědomí o antidumpingu kontejner elektrokol za účelem dalšího prodeje a když by dorazila na celnici, museli byste za ně doplatit na extra cle, téměř stejnou částku, jakou jste vložili do jejich nákupu. Skončili byste s neprodejným zbožím a bez finančních prostředků na rozvoj jiného podnikání.
Chcete-li dovézt zboží, ale nevíte si poradit s clem a chcete si být jistí, že váš dovoz zboží z Číny proběhne hladce a podle plánu, neváhejte nás kontaktovat. Naše společnost Infinity Standard vám ráda pomůže.
O autorovi
Ing. Michaela Královičová, PhD.
Dlhodobo som žila v Číne. Čínsky jazyk ovládam slovom a písmom. Venujem sa exportnému a importnému poradenstvu pre čínsky trh.